امپاگلیفلوزین

نگارنده: دکتر مهسا هادیپور جهرمی | بازبینی نهایی: دکتر مژگان میر عبدالحق

امپاگلیفلوزین یک داروی کاهنده قند خون است که به تنهایی و یا همراه سایر داروهای کاهنده قند خون در افرادی که دیابت نوع ۲ دارند استفاده می شود. این دارو خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی را در افراد دیابتی ای که همزمان مشکلات قلبی عروقی هم دارند پایین می آورد.

این دارو در دیابت نوع ۱ کاربرد ندارد و نمی تواند جایگزین مصرف انسولین شود.

امپاگلیفلوزین به خصوص وقتی که همراه سایر داروهای کاهنده قند خون مصرف شود ممکن است باعث افت قند خون یا هایپوگلایسمی شود که اگر شدید باشد بسیار خطرناک است. بنابراین علائم افت قند خون که شامل لرزش، ضعف، احساس گرسنگی، تعریق، عدم تمرکز و تپش قلب هستند را به خاطر داشته باشید و همیشه مقداری مواد قندی مثل حبه ی قند، آبنبات یا آب میوه همراه خود داشته باشید تا درصورت ایجاد این علائم بلافاصله آنها را مصرف کنید.

دقت کنید که این دارو باید به طور مرتب و هر روز استفاده شود و استفاده نامرتب و گاه به گاه باعث میشود که مصرف این دارو برای شما فایده ای نداشته باشد.

اشکال دارویی 

قرص های خوراکی ۱۰ و ۲۵ میلی گرمی

امپاگلیفلوزین به صورت قرصهای ترکیبی هم وجود دارد. اشکال ترکیبی این دارو به دو صورت در دسترس هستند:

 • امپاگلیفلوزین + متفورمین
 • امپاگلیفلوزین + لیناگلیپتین

نحوه عملکرد دارو 

امپاگلیفلوزین مقدار دفع قند از طریق ادرار را بیشتر می کند. به علاوه جذب دوباره قند توسط کلیه ها را کم می کند  و در نتیجه سطح قند خون پایین می آید.

اثربخشی 

بر اساس مطالعات بالینی، مصرف امپاگلیفلوزین با دوز مناسب و به مدت کافی می تواند نتایج زیر را برای بیماران ایجاد کند:

 • سطح هموگلوبین A1C حدود ۰.۷ تا ۰.۸ درصد پایین می آید.
 • قند خون ناشتا حدود ۱۹ تا ۲۵ میلی گرم در دسی لیتر کمتر می شود.
 • وزن بدن حدود ۲.۸ تا ۳.۲ درصد کاهش پیدا می کند.

منبع: https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2021/204629s026lbl.pdf

موارد و میزان مصرف 

مقدار مصرف  این دارو معمولا ۱۰ میلیگرم  به صورت یک بار در روز است. در بعضی افراد ممکن است  پزشک مقدار مصرف را تا ۲۵ میلیگرم به صورت  یکبار در روز بالا ببرد.

 • این دارو برای افراد کمتر از ۱۸ سال و بالاتر از ۸۵ سال مناسب نیست.
 • افرادی که کلیه آنها به خوبی کار نمی کند نباید این دارو را مصرف کنند. به همین دلیل در شروع درمان و بعد از آن به صورت دوره ای وضعیت کلیه بیماران با انجام آزمایش خون کنترل می شود.
 • انتخاب دارو و یا دوز مناسب کار پیچیده ای است و پزشک برای این کار نکات مختلفی مثل نوع و وضعیت بیماری و سایر داروهایی که بیمار مصرف می کند را در نظر می گیرد. بنابراین همیشه دارو را دقیقا همانطور که پزشکتان دستور داده است مصرف کنید و هیچ وقت خوددرمانی نکنید.

نحوه مصرف 

 • امپاگلیفلوزین باید روزی یک بار آن هم صبح ها مصرف شود.
 • غذا تاثیری بر روی جذب این دارو ندارد بنابراین می توانید دارو را با معده خالی یا بعد از غذا مصرف کنید.
 • این قرص باید به صورت درسته ، همراه یک لیوان آب مصرف شود و نباید جویده، خرد، شکسته یا نصف شود.
 • این دارو را هر روز در یک ساعت مشخص مصرف کنید تا جزء برنامه روزانه اتان بشود و مصرف آن را فراموش نکنید.

عوارض جانبی 

مثل همه داروها، مصرف امپاگلیفلوزین می تواند عوارض جانبی ایجاد کند اما بسیاری از مصرف کنندگان هیچ عارضه ای را تجربه نمی کنند یا فقط دچار عوارض جزیی می شوند. عوارض جانبی معمولا به مرور زمان که بدن به دارو عادت می کند بهتر می شوند.

عوارض جانبی شایع 

این عوارض معمولا در بیشتر از یک نفر از هر صد نفر ایجاد می شود. اما معمولا ملایم و کوتاه مدت هستند.
تذکر:اگر این عوارض بیشتر از چند روز طول کشید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

این عارضه بیشتر در خانمها دیده می شود وعلایم در بیشتر موارد خفیف یا متوسط هستند.

راه حل
 • در صورتی که این علائم ایجاد شدند به پزشک مراجعه کنید تا با داروی مناسب درمان شوید.
 • اگر ظرف مدت یک هفته بعد از دریافت دارو برای درمان عفونت قارچی علایم برطرف نشدند و یا اگر به طور مکرر دچار عفونت قارچی میشوید حتما به پزشکتان اطلاع بدهید چون ممکن است این مسئله نشانه آن باشد که قند خون شما به خوبی کنترل نمیشود.

این علائم می تواند نشان‌دهنده ی عفونت مجاری ادراری باشد. این عارضه بیشتر در خانمها دیده می شود وعلایم در بیشتر موارد خفیف یا متوسط هستند.

راه حل
 • در صورتی که این علایم ایجاد شدند حتما به پزشک مراجعه کنید چون درمان نشدن عفونت ادراری در مراحل اولیه می تواند باعث شدید و جدی شدن عفونت و یا حتی آسیب به کلیه ها شود.

بیشتر شدن حجم و دفعات ادرار نشانه این است که داروی شما به خوبی کار می کند و قند اضافی را از طریق ادرار دفع می کند.

راه حل
 • برای جلوگیری از کم آب شدن بدن مایعات فراوان بنوشید.
 • اگر این عارضه شما را اذیت می کند و برای شما قابل تحمل نیست با پزشک یا داروساز مشورت کنید.
راه حل
 • با علائم افت قند خون آشنا باشید و همیشه مقداری مواد قندی مثل حبه ی قند، آبنبات یا آب میوه همراه خود داشته باشید تا اگر این علائم ایجاد شدند بلافاصله آنها را مصرف کنید.
 • هیچ کدام از وعده های غذایی‌اتان را حذف نکنید و یا وعده های غذایی را با تاخیر مصرف نکنید چون احتمال افت قند خون بیشتر می شود.

عوارض جانبی مهم 

این عوارض به ندرت پیش می آیند اما به هر حال بعضی از مصرف کنندگان این دارو دچار این عوارض جدی و مهم می شوند به همین دلیل لازم است از نشانه های این عوارض آگاه باشید.

علائم

تشنگی شدید، تهوع یا استفراغ، درد شکمی، تنفس سخت و سنگین و به مشام رسیدن بوی میوه فاسد شده از دهان همترین علائم کتو اسیدوز دیابتی هستند.

راه حل
 • بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
علائم

احساس سبکی سر، سرگیجه، پوست سرد و مرطوب،کاهش هوشیاری از علائم اصلی افت فشارخون هستند.

راه حل
 • بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
علائم

به وجود آمدن کهیر یا تاول پوستی، قرمزی پوست، خس خس سینه، احساس گرفتگی در قفسه سینه، مشکل در تنفس یا صحبت کردن، تورم دهان، صورت، لبها، زبان وگلو از علائم اصلی آنافیلاکسی هستند.

راه حل
 • بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
علائم

به وجود آمدن ناگهانی ورم در صورت، پاها، دستها، چشم ها، لبها، زبان، اشکال در نفس کشیدن یا بلعیدن (به دلیل تورم در ناحیه گلو) و یا تورم در هر ناحیه دیگر از پوست یا مخاط که ممکن است با گرم و دردناک شدن محل تورم همراه باشد از مهمترین علائم آنژیوادم هستند.

راه حل
 • بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
علائم

کم شدن حجم یا دفعات ادرار، ورم کردن پاها، ضعف، گیجی،کاهش اشتها از اصلی ترین علائم نارسایی کلیوی هستند.

راه حل
 • بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
علائم

درد، قرمزی، تورم در نزدیک ناحیه تناسلی یا مقعد، تب یا لرز و احساس ناخوشی اصلی ترین علائم گانگرن فورنیه هستند.

راه حل
 • بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

* این لیست کامل عوارض جانبی این دارو نیست. برای اطلاعات بیشتر به بروشور دارو مراجعه کنید.

نمودار اثربخشی و عوارض شایع

چند ساعت اول چند روز اول چند هفته اول چند ماه اول
اثربخشی
 • شروع اثر100%
 • تکمیل اثر100%
عوارض جانبی
 • عفونت مجاری ادراری100%
 • عفونت قارچی ناحیه تناسلی100%
 • افزایش حجم ادرار100%
 • افت قند خون100%

آیا با وجود احتمال ایجاد این همه عارضه، مصرف این دارو برای من مشکل ساز نمی شود؟

مطابق مطالعات بالینی انجام شده بر روی امپاگلیفلوزین این داروبه خوبی توسط بیماران تحمل می شود. در این مطالعات آمار عوارض جانبی مهم و جدی مانند کتواسیدوزدیابتیک، شکستگی استخوان یا کم شدن کارایی کلیه ها در گروهی که دارونما مصرف کرده بودند با گروهی که امپاگلیفلوزین مصرف کرده بودند تفاوتی نداشت که نشان می دهد به وجود آمدن این عوارض ارتباط مستقیم با مصرف امپاگلیفلوزین ندارند.
منبع: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5504200/
تعریف تحمل پذیری: مطابق راهنماهای بین المللی، شاخص تحمل پذیری یک دارو قبل و پس از ورود آن به بازار دارویی با انجام مطالعات بالینی ارزیابی می شود.تحمل پذیری نشان می دهدکه عوارض جانبی ایجاد شده توسط یک دارو تا چه حد برای بیماران قابل تحمل است. به بیان دیگر این مطالعات نشان می دهند که مصرف این دارو چقدر بر روی نحوه زندگی و فعالیتهای روزانه مصرف کنندگان تاثیر می گذارد و این تاثیرات چقدر برای آنها قابل تحمل است و با وجود این عوارض به دلیل مزایای دارو حاضر به ادامه مصرف دارو هستند.

خطرات و هشدارها 

نکات زیر مواردی هستند که پزشک شما باید از آنها مطلع باشد.
بعضی از آنها نکاتی هستند که باید قبل از شروع درمان با امپاگلیفلوزین پزشک خود را در جریان بگذارید.
بعضی هم مواردی هستند که بعد از شروع درمان با این دارو اگر پیش آمدند باید پزشک خود را مطلع کنید .

قبل از شروع درمان

در صورتی که قبلا با مصرف امپاگلیفلوزین دچار علایم حساسیت مثل کهیر یا قرمزی پوست شده اید حتما به پزشکتان اطلاع بدهید. در این شرایط مصرف مجدد این دارو می تواند باعث حساسیت شدید و خطرناک شود. در بعضی موارد بیمارانی که به داروهای دیگر حساسیت داشته اند به امپاگلیفلوزین هم حساسیت نشان می دهند بنابراین اگر در گذشته به هر نوع داروی دیگری حساسیت داشته اید پزشک خود را در جریان بگذارید.

اگر کلیه شما به خوبی کار نمی کند حتما به پزشکتان اطلاع بدهید چون خطر عارضه نارسایی کلیوی به علت مصرف امپاگلیفلوزین بیشتر می شود.

کتو اسیدوز یک وضعیت اورژانسی است در این شرایط مصرف امپاگلیفلوزین برای پایین آوردن قند خون مناسب نیست و قند خون باید به سرعت با کمک انسولین کنترل شود. ادامه وضعیت کتواسیدوز می تواند بسیارخطرناک باشد و باعث به کما رفتن بیمار شود.

در این صورت حتما پزشکتان را در جریان بگذارید چون با شروع مصرف امپاگلیفلوزین احتمال دچار شدن به عفونت مجاری ادراری یا عفونت قارچی ناحیه تناسلی بیشتر می شود بنابراین ممکن است پزشک شما در انتخاب این دارو بازنگری کند و یا توصیه‌ها و یا راهکارهای خاصی برای جلوگیری از این مشکل داشته باشد.

استفراغ یا اسهال شدید می تواند باعث کم آبی بدن شود و در نتیجه آن احتمال نارسایی کلیوی با مصرف امپاگلیفلوزین بیشتر میشود. بنابراین اگر در چند روز گذشته دچار اسهال یا استفراغ بوده اید حتما به پزشکتان اطلاع بدهید چون ممکن است لازم است باشد قبل از شروع مصرف امپاگلیفلوزین کم آبی بدن اصلاح شود و بعد از برگشتن بدن به شرایط عادی مصرف دارو شروع شود.

پایین بودن فشار سیستولیک یا داشتن رژیم غذایی کم نمک احتمال به وجود آمدن عارضه افت فشار خون با امپاگلیفلوزین را بیشتر می کند به همین دلیل حتما این شرایط را به پزشکتان اطلاع بدهید چون می‌تواند روی تصمیم‌گیری پزشک برای انتخاب دارو تاثیر بگذارد و یا باعث شود پزشک راهکارهایی برای جلوگیری از این عارضه به شما توصیه کند.

بعد از شروع درمان

‍در این شرایط ممکن است امپاگلیفلوزین نتواند قند خون را به خوبی قبل کنترل کند به همین دلیل پزشک ممکن است دوز داروی شما را تغییر بدهد و یا از چند روز قبل از عمل جراحی از شما بخواهد مصرف این دارو را متوقف کنید و موقتا انسولین مصرف کنید.

این شرایط باعث بالا رفتن قند خون می شوند در نتیجه امپاگلیفلوزین نمی تواند قند خون را به خوبی قبل کنترل کند. اگر دچار تب یا عفونت شدید حتما به پزشکتان اطلاع بدهید. پزشک ممکن است موقتا داروی شما را قطع کند و از شما بخواهد انسولین مصرف کنید. بعد از برطرف شدن تب یا عفونت مجددا می توانید مصرف امپاگلیفلوزین را شروع کنید.

تداخلات دارویی 

مهمترین داروهایی که با عملکرد امپاگلیفلوزین تداخل می کنند عبارتند از:

علت بروز

مصرف همزمان این داروها باعث بیشتر شدن اثر امپاگلیفلوزین و افت قند خون می شود.

راه حل

اگر یک فرد دیابتی که امپاگلیفلوزین مصرف می کند دچار عفونت باکتریایی شود پزشک سعی می کند آنتی بیوتیکی تجویز کند که جزء این دسته از آنتی بیوتیکها نباشد. اما اگر گزینه بهتری موجود نباشد و حتما لازم باشد یکی از همین آنتی بیوتیکها مصرف شوند باید قند خون به طور روزانه کنترل شود تا اگر قند خون بیش از حد لازم پایین آمد دوز امپاگلیفلوزین به طور موقت اصلاح شود. بعد از تمام شدن مصرف آنتی‌بیوتیک باید امپاگلیفلوزین مجددا طبق دوز قبلی مصرف شود تا قند خون بالا نرود.

علت بروز

این هورمونها ممکن است اثربخشی امپاگلیفلوزین را کم کنند.

راه حل

بهتر است تا زمانی که امپاگلیفلوزین مصرف میکنید داروهای هورمونی مصرف نکنید اما اگر به هر دلیل مصرف این داروها برایتان لازم است باید بعد از شروع این داروها به طور مرتب قند خون کنترل شود تا اگر مشکلی در کنترل قند خون پیش آمد دوز امپاگلیفلوزین مجددا تنظیم شود.

علت بروز

این داروها می توانند فشار خون را پایین بیاورند و در صورتی که همزمان با امپاگلیفلوزین مصرف شوند احتمال ایجاد عارضه افت فشار خون به دلیل مصرف امپاگلیفلوزین بیشتر می شود.

راه حل

در وحله اول پزشک سعی میکند دارویی انتخاب کند که جزء این داروها نباشد اما اگر گزینه مناسبتری موجود نباشد و مصرف یکی از همین داروها لازم باشد، باید با شروع مصرف آنها مرتب فشارخون کنترل شود. اگر عارضه افت فشار خون ایجاد شود ممکن است پزشک تصمیم بگیرد داروی دیگری به جای امپاگلیفلوزین تجویز کند.

علت بروز

این داروها تعداد ضربان قلب را کم می کنند به همین دلیل مصرف آنها ممکن است باعث شود که بیماران متوجه علایم افت قند خون مثل بالا رفتن تعداد ضربان قلب نشوند.

راه حل

به طور معمول پزشک سعی می کند در کسانی که امپاگلیفلوزین مصرف می کنند از این دسته داروها تجویز نکند اما اگر جایگزین بهتری برای این داروها موجود نباشد و مصرف یکی از همین داروها ضروری باشد برای اینکه بیمار متوجه تغییرات قند خون خود باشد، دفعات کنترل قند خون باید در مقایسه با قبل بیشتر شود، به خصوص بعد از ورزش، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات که احتمال افت قند خون بیشتر است و یا افت قند خون میتواند خطرساز باشد. به علاوه بیمار باید سایر علایم افت قند خون یعنی احساس گرسنگی، لرزش، عرق کردن و گیجی را به عنوان علایم هشدار دهنده در خاطر داشته باشد و به محض مشاهده یکی از این علایم به احتمال افت قند خون شک کند.

علت بروز

مصرف همزمان این داروها باعث می شود حجم ادرار بیشتر شود و احتمال کم آب شدن بدن و در نتیجه به وجود آمدن عارضه افت فشار خون بیشتر شود.

راه حل

در بسیاری موارد افراد دیابتی ممکن است به دلایل مختلف مثل بالا رفتن فشار خون نیاز به مصرف داروهای ادرارآور داشته باشند. با شروع مصرف این داروها باید هر روز فشارخون کنترل شود تا اگر افت فشارخون اتفاق افتاد بتوان برای آن اقدامی انجام داد. به علاوه برای جلوگیری از کم آب شدن بدن باید به مقدار کافی مایعات مصرف شود تا بدن دچار کم آبی نشود.

علت بروز

مصرف هم زمان ممکن است باعث افت شدید قند خون شود.

راه حل

در بسیاری موارد، برای کنترل قند خون افراد دیابتی لازم است داروهای کاهنده قند خون به صورت هم زمان مصرف شوند و مصرف فقط یک دارو نتیجه لازم را ایجاد نمیکند. برای اینکه مصرف هم زمان آنها مشکل ساز نشود باید اینکارحتما تحت نظر پزشک و با تعیین دوز دقیق برای هر کدام انجام بگیرد.

این لیست کامل تداخلات دارویی امپاگلیفلوزین نیست. برای اطلاعات بیشتر به بروشور دارو مراجعه کنید.

مصرف هنگام بارداری 

مصرف این دارو در سه ماهه دوم و سوم بارداری توصیه نمی شود. بنابراین در صورتی که قصد بارداری دارید یا به تازگی باردار شده اید حتما به پزشکتان اطلاع بدهید تا درباره انتخاب داروی مناسب برای شما تصمیم بگیرد.

مصرف در شیردهی 

مشخص نیست که آیا این دارو در شیر ترشح می شود یا نه اما چون احتمال ایجاد عوارض در نوزادان وجود دارد مصرف این دارو در دوران شیر دهی توصیه نمی شود.

سوالات متداول 

امپاگلیفلوزین بلافاصله بعد از شروع مصرف بر روی قند خون تاثیر می گذارد و آن را پایین می آورد اما حدود یک هفته طول می کشد تا به حداکثر تاثیر خود برسد. البته ممکن است شما دیابت نوع ۲ داشته باشید اما هیچ علامت خاصی مشاهده نکنید. بنابراین ممکن است بعد از مصرف امپاگلیفلورین هم تغییر خاصی احساس نکنید اما این مسئله به این معنی نیست که امپاگلیفلوزین فایده ای ندارد و لازم است که مصرف آن را ادامه بدهید. امپاگلیفلوزین باعث می شود که سطح قند خون شما ثابت بماند و در آینده دچار مشکلات ناشی از دیابت نشوید.

اگر بیشتر از ۱۲ ساعت به زمان دوز بعدی باقی مانده بود، به محض یادآوری آن را مصرف کنید اما اگر کمتر از ۱۲ ساعت به زمان دوز بعدی باقی مانده بود دوز فرآموش شده را کنار بگذارید و دوز بعدی را در زمان مشخص خودش مصرف کنید. هیچ‌وقت برای جبران دوز فراموش شده دوز مصرفی خودتان را دو برابر نکنید.

بلافاصله به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید چون ممکن است باعث شود قند خونتان به طور شدید و خطرناک افت کند. اگر علایم افت قند خون (هایپوگلایسمی) ظاهر شدند بلافاصله مقداری مواد قندی مثل آبنبات، حبه قند یا آبمیوه مصرف کنید.

درمان دیابت باید برای همه عمر ادامه پیدا کند بنابراین مصرف این دارو را ادامه بدهید مگر اینکه پزشک شما لازم بداند که آن را متوقف کنید.

بله مصرف امپاگلیفلوزین در دوزهای تجویز شده توسط پزشک برای استفاده طولانی مدت بی خطر است. با وجود انجام مطالعات متعدد، هیچ شواهدعلمی ای درباره تاثیر منفی این دارو بر روی سلامتی وجود ندارد.

هیچ‌وقت بدون مشورت با پزشک امپاگلیفلوزین را قطع نکنید چون اگر به صورت ناگهانی مصرف آن را قطع کنید دیابت شما بدتر می شود و قند خون بالا می رود. اگر فکر می کنید این دارو قند خون شما را کنترل نمی کند یا تحمل عوارض جانبی آن را ندارید با پزشکتان مشورت کنید. در این صورت پزشک ممکن است داروی دیگری به عنوان جایگزین برای شما تجویز کند.

امپاگلیفلوزین با دفع قند از طریق ادرار کار می کند بنابراین تا زمانی که این دارو را مصرف می کنید تست قند ادرار شما مثبت می شود که نشان می دهد دارو به خوبی کار خود را انجام می دهد.

بله. مصرف امپاگلیفلوزین معمولا باعث کم شدن ۲ تا ۳ کیلوگرم از وزن بدن می شود.

مصرف هم زمان الکل با امپاگلیفلوزین می تواند باعث افزایش اثر این دارو و بیشتر شدن خطر افت قند خون یا هایپوگلایسمی شود.

خیر. مصرف امپاگلیفلوزین هیچ تاثیر منفی ای بر روی باروری ندارد.

مصرف امپاگلیفلوزین تاثیری بر روی توانایی رانندگی و دوچرخه سواری ندارد اما در بعضی موارد مصرف این دارو باعث افت قند خون ودر نتیجه کاهش تمرکز می شود. اگر این عارضه ایجاد شد، درحالت کاهش تمرکز رانندگی و دوچرخه سواری نکنید و ابتدا با استفاده از مواد قندی مناسب سطح قند خونتان را بالا ببرید تا این عارضه رفع شود.

امپاگلیفلوزین تاثیری بر روی اثربخشی قرصهای ضد بارداری ندارد اما ممکن است لازم باشد با شروع مصرف این داروها دوز امپاگلیفلوزین توسط پزشک اصلاح شود، چون قرص های ضدبارداری میتوانند باعث بالا رفتن قند خون شوند.

اطلاعات کمی در رابطه با مصرف همزمان امپاگلیفلوزین و داروهای گیاهی و مکمل های تغذیه‌ای وجود دارد ضمن اینکه بسیاری از گیاهان دارویی مثل جینسینگ و دارچین باعث افت قند خون می شوند. بنابراین بهتر است قبل از استفاده از هر نوع داروی گیاهی یا مکمل تغذیه ای با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

کافئین و امپاگلیفلوزین هر دو باعث افزایش حجم ادرار می شوند که می تواند باعث کم آبی بدن شود. بنابراین بهتر است تا زمانی که امپاگلیفلوزین مصرف می کنید از نوشیدنی های دارای کافئین مثل قهوه و چای به صورت محدود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *