اصطلاحات پزشکی

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs )

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی گروهی از داروها هستند که برای کم کردن التهاب، درد و تب استفاده می شوند. این داروها معمولا برای تسکین علائم سردرد، سرماخوردگی، آنفولانزا، آرتریت، کشیدگی ها و پیچ خوردگی ها و سایر دردهای طولانی مدت به کار می روند.
معروفترین داروهای این گروه ایبوبروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک ، سلکوکسیب، مفنامیک اسید، ایندومتاسین و آسپرین ۳۲۵ هستند.

ادامه مطلب »

سندرم تخمدان پلی کیستیک

مقدمه سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شایع‌ترین اختلال هورمونی در خانم‌هایی است که در سنین باروری هستند. بسیاری از خانم‌هایی که برای حل مشکلاتی مثل چاقی، آکنه،

ادامه مطلب »

اسیدوز لاکتیک

مقدمه اسید لاکتیک ماده‌ای است که به طور طبیعی در فرآیندهای عادی بدن تولید می‌شود و سپس وارد جریان خون می‌شود و در نهایت بیشتر

ادامه مطلب »

درماتیت اکسفولیاتیو

درماتیت اکسفولیاتیو یک عارضه نه چندان شایع اما مهم و جدی است که در آن نواحی وسیعی از پوست دچار قرمزی و پوسته پوسته شدن می شود. در این عارضه معمولا حداقل 90 درصد پوست بدن درگیر می شود و سلولها با سرعتی بیشتر از حد طبیعی می میرند و از سطح پوست جدا می شوند، در نتیجه حالت پوسته پوسته شدن را ایجاد می کنند. درماتیت اکسفولیاتیو گاهی به دلیل مصرف بعضی از داروها ویا بعضی بیماریهای زمینه ای ایجاد می شود اما در مواردی هم علت آن مشخص نمی شود.

ادامه مطلب »

آرترالژی

اصطلاح آرترالژی در لغت به معنی درد مفاصل است. این اصطلاح از ترکیب دو کلمه یونانی آرترو به معنی مفصل و آلگوس به معنی درد ساخته شده است. بنابراین آرترالژی به معنی درد در یک یا چند مفصل از بدن است که این درد از نظر شدت می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. البته بر اساس کتابهای پزشکی ، درد مفاصل فقط در صورتی که التهاب در مفاصل وجود نداشته باشد آرترالژی محسوب می شود. مواردی که علت درد مفصل وجود التهاب در مفصل باشد آرتریت نامیده می شوند.

ادامه مطلب »

پانکراتیت

پانکراس یک غده بزرگ در پشت معده و نزدیک به قسمت اول روده باریک است که مجموعه ای از آنزیم های گوارشی را از طریق یک مجرا به درون روده باریک ترشح میکند. آین آنزیم های گوارشی باعث هضم غذا می شوند. پانکراس همچنین هورمون های انسولین و گلوکاگون را ترشح میکند که باعث تنظیم قند خون می شوند.

پانکراتیت به معنی التهاب پانکراس است که میتواند حاد یا مزمن باشد.

ادامه مطلب »

بولوس پمفیگوئید

بولوس پمفیگوئید یک بیماری نادر خود ایمنی است که در هر سنی ممکن است ایجاد شود اما معمولا افراد مسن را درگیر می کند.

ادامه مطلب »

سندرم استیونس جانسون

سندرم استیونس جانسون یک اختلال نادر اما بسیار جدی است که پوست، غشاء مخاطی، نواحی تناسلی و چشم ها را درگیر میکند. غشاء مخاطی یک لایه نرم بافتی است که کل لوله گوارشی را از دهان تا مقعد روکش کرده است. این غشاء در دیواره مجرای تناسلی و کره چشم ها هم وجود دارد. بنابراین این عارضه بخشهای وسیع و مهمی از بدن را درگیر می‌کند.
سندرم استیونس جانسون یک فوریت پزشکی است و فرد مبتلا باید بلافاصله در بیمارستان و بخش مراقبتهای ویژه یا بخش سوختگی بستری شود.

ادامه مطلب »

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱ بیماری‌ای است که باعث میشود قند خون به شدت بالا برود. این اتفاق وقتی پیش می‌آید که لوزالمعده اصلا انسولین تولید نمی کند و یا انسولین بسیار کمی تولید می‌کند.

ادامه مطلب »