بولوس پمفیگوئید

فهرست مطالب

بولوس پمفیگوئید یک بیماری نادر خود ایمنی است که در هر سنی ممکن است ایجاد شود اما معمولا افراد مسن را درگیر می کند.

بولوس پمفیگوئید زمانی رخ میدهد که سیستم ایمنی به اشتباه به بافت سالم حمله میکند و به آن آسیب می زند و باعث ایجاد قرمزی، خارش و تاول بر روی پوست می شود. تاول ها معمولا روی دست ها و پاها که زیاد حرکت میکنند ایجاد می شوند. البته ناحیه دور مفاصل و قسمت پایین شکم هم در بیشتر موارد درگیر میشود.

بیماری معمولا با تکه های قرمز دردناک خارش دار شروع میشود:

تکه‌های قرمز دردناک خارش‌دار

بیماری میتواند قسمت های بزرگی از بدن یا اندام ها را درگیر کند:

درگیری سطح وسیعی از بدن

بعد از چند هفته ممکن است تاول های کوچک ظاهر شوند:

تاول‌های کوچک

تاول ها میتوانند بسیار بزرگ شوند و ممکن است درون آن ها خون وجود داشته باشد:

وجود خون در تاول‌ها

همه افرادی که دچار این عارضه می شوند تاول نمیزنند اما اگر تاول ها ظاهر شوند ممکن است برای ماه ها یا سال ها ایجاد و ناپدید شوند.

بولوس پمفیگوئید:

  • مسری نیست و نمیتواند به دیگران منتقل شود.
  • به دلیل آلرژی رخ نمیدهد.
  • ربطی به رژیم غذایی یا سبک زندگی ندارد.

علت ایجاد بولوس پمفیگوئید:

بولوس پمفیگوئید به علت عملکرد اشتباه سیستم ایمنی اتفاق میافتد. در این حالت سیستم ایمنی به جای حمله به میکروب‌ها به پوست حمله کرده و به آن آسیب میزند.

دلیل اینکه سیستم ایمنی در بعضی افراد به این شکل واکنش نشان می دهد مشخص نیست. در بسیاری موارد هم عامل محرک ایجاد بولوس پمفیگوئید معلوم نمی‌شود اما در بعضی موارد این عارضه می تواند به  آسیب پوستی (مثل آفتاب سوختگی یا پرتو درمانی) یا مصرف بعضی دارو ها مربوط باشد.

افرادی که دچار سایر اختلالات سیستم ایمنی هستند بیشتر در معرض ابتلا به بولوس پمفیگوئید هستند و به نظر می رسد زنان بیشتر از مردان به این اختلال دچار می شوند.

درمان

بولوس پمفیگوئید را نمی توان درمان کرد اما بعضی روشهای درمانی در رفع علائم این عارضه بسیار موفق هستند.

داروهای کورتونی (فرم خوراکی یا موضعی) معمولا اولین درمانی هستند که تجویز می شوند. این داروها التهاب و خارش پوست را کم می کنند و می توانند به رفع تاولها کمک کنند.

گزینه دیگر مصرف داروهایی است که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند. گاهی اوقات هم آنتی‌بیوتیکها برای کاهش التهاب و عفونت تجویز می‌شوند.

این داروها گرچه به رفع علائم کمک می کنند اما مصرف آنها می تواند با عوارض جانبی جدی همراه باشد بنابراین باید حتما تحت نظر پزشک مصرف شوند.