داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs )

فهرست مطالب

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی گروهی از داروها هستند که برای کم کردن التهاب، درد و تب استفاده می شوند. این داروها معمولا برای تسکین علائم سردرد، سرماخوردگی، آنفولانزا، آرتریت، کشیدگی ها و پیچ خوردگی ها و سایر دردهای طولانی مدت به کار می روند. معروفترین داروهای این گروه ایبوبروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک ، سلکوکسیب، مفنامیک اسید، ایندومتاسین و آسپرین ۳۲۵ هستند.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs ) چطور در بدن عمل می کنند؟

این داروها با مهار کردن تولید مواد شیمیایی ای که باعث درد و تورم در بدن می شوند عمل می کنند.

داروهای NSAID آنزیم هایی به نام سیکلواکسیژناز (COX ) را در بدن مهار می کنند.

دو نوع آنزیم سیکلواکسیژناز در بدن وجود دارد:

 • COX1 : از پوشش دیواره معده محافظت می کند و به عملکرد درست کلیه ها کمک می کند.
 • COX2 : وقتی در بدن تولید می شود که مفاصل آسیب دیده باشند یا ملتهب باشند.

بعضی از داروهای NSAID غیر انتخابی عمل می کنند و هر دو نوع آنزیم COX را مهار می کنند به همین دلی لایجاد مشکلات گوارشی از عوارض  جانبی آنها  است. معروفترین داروهای این دسته آسپرین، ایبوبروفن و ناپروکسن هستند.

بعضی از داروهای جدیدتر گروه NSAID انتخابی عمل کرده و فقط COX2 را مهار می کنند بنابراین عارضه مشکلات گوارشی در آنها کمتر دیده می شود. معروفترین داروی این دسته سلکوکسیب است.

 

عوارض جانبی شایع داروهای NSAID

مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل همه داروها ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی شود. افراد مسن و کسانی که دچار بیماریهای مزمن هستند بیشتر در معرض ایجاد عوارض جانبی هستند.

بیشتر مردم به خوبی داروهای NSAID را تحمل می کنند. بعضی از عوارض جانبی خفیف هم با کم کردن دوز داروی NSAID رفع می شوند. در بعضی موارد هم لازم است داروی دیگری برای رفع عوارض جانبی داروهای NSAID تجویز شود.

مهمترین عوارض جانبی این داروها شامل این موارد هستند:

 • مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی شایعترین عارضه داروهای NSAID هستند. این مشکلات شامل درد، سوزش سر دل، نفخ، اسهال یا یبوست، خونریزی یا زخم، تهوع و استفراغ هستند.

برای کم کردن عوارض گوارشی این داروها می توان آنها را همراه غذا یا شیر مصرف کرد. در بعضی موارد هم ممکن است لازم باشد داروهای آنتی اسید برای کاهش این عوارض مصرف شود.

 • حمله قلبی

به جز آسپرین، سایر داروهای NSAID خطر بالا رفتن فشار خون، حمله قلبی یا سکته قلبی را بیشتر می کنند.

در جولای ۵ ۲۰۱ سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار خود را درباره بالا رفتن خطر سکته و حمله قلبی برای همه داروهای  NSAID به جز آسپرین تشدید کرد.

این هشدار بر روی برچسب داروهای NSAID تذکر می دهد که این بیشتر شدن خطر، می تواند در هفته های اول مصرف این داروها اتفاق بیفتد. به علاوه این خطر در صورت مصرف طولانی مدت داروهای NSAID ممکن است بیشتر شود. همچنین مصرف دوزهای بالاتر این داروها با خطر بیشتری همراه است.

 • بالا رفتن فشار خون

همه داروهای NSAID می توانند باعث بالا رفتن فشار خون شوند حتی اگر مصرف کننده از قبل دچار فشار خون بالا نباشد.

به علاوه این داروها می توانند اثربخشی بعضی از داروهای کنترل کننده فشار خون را کم کنند.

به طور متوسط داروهای NSAID می توانند ۵ میلیمتر جیوه فشار خون را بالا ببرند.

 • مشکلات کلیوی

شایعترین مشکلی که داروهای NSAID برای کلیه ها ایجاد می کنند احتباس مایعات است که باعث ورم پاها می شود.

سایر مشکلات کلیوی با این داروها کمتر شایع هستند گر چه در بعضی موارد این داروها می توانند خطر آسیب کلیوی یا نارسایی کلیوی را بیشتر کنند.

 • کبودی یا خونریزی

داروهای NSAID می توانند سرعت لخته شدن خون را کم کنند. این مسئله می تواند باعث شود که بدن به سادگی دچار کبودی شود. همچنین خونریزی از بریدگی های کوچک هم مدت بیشتری طول  می کشد تا بند بیاید.

این مسئله وقتی جدی تر میشود که مصرف آنها با داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین هم زمان باشد.

 • سایر عوارض

بعضی از کسانی که داروهای NSAID را مصرف می کنند ممکن است این عوارض را هم تجربه کنند:

 • سرگیجه
 • اشکال در تعادل
 • اشکال در تمرکز