داروهای کاهنده قند خون

فهرست مطالب

وقتی که ما غذا می خوریم، مواد غذایی در بدن هضم شده و به اجزاء ساده تری تبدیل می شوند که توسط سلولهای بدن قابل استفاده باشند.

یکی از موادی که غذا بعد از هضم شدن به آن تبدیل می شود، قند یا گلوکز است. قند یا گلوگز منبع اصلی انرژی برای سلولهای بدن است و از طریق جریان خون به سلولها حمل می شود.

در یک فرد سالم با خوردن مواد غذایی قند خون بالا می رود اما با ترشح انسولین مجددا مقدار قند خون به محدوده طبیعی برمیگردد. اما در افراد دیابتی به دلیل اینکه بدن نمی تواند انسولین کافی ترشح کند و یا انسولین ترشح شده کارایی مناسبی ندارد، مقدار قندخون بالاتر از محدوده طبیعی قرار می گیرد.

بالا بودن قند خون برای بدن خطر ساز است و به مرور باعث آسیب به عروق خونی، قلب ، کلیه و چشم ها می شود. به همین دلیل یک فرد دیابتی نیاز به روشهایی دارد تا با کمک آنها بتواند قند خون خود را در محدوده طبیعی نگه دارد. این روشها شامل داشتن فعالیت بدنی کافی، استفاده از غذاهای سالم ، داشتن رژیم غذایی کنترل شده و مصرف داروهای کاهنده قند خون است.

داروهای کاهنده قند خون به دو دسته خوراکی و تزریقی تقسیم می شوند.

متفورمین، گلی بنکلامید، لیناگلیپتین و آکاربوز مثالهایی از داروهای خوراکی کاهنده قند خون هستند.

انسولین و لیراگلوتاید هم نمونه هایی از داروهای تزریقی کاهنده قند خون هستند.

این داروها با روشهای مختلفی به کنترل قند خون کمک می کنند. مثلا بعضی از آنها باعث بیشتر شدن ترشح انسولین در بدن می شوند و بعضی دیگر حساسیت بدن به انسولین را بیشتر می کنند.

بسته به شرایط فرد دیابتی ممکن است تنها مصرف یکی از این داروها کافی باشد اما در بعضی موارد لازم است که ترکیبی از این داروها برای کنترل مناسب قند خون استفاده شوند.