فروشگاه نوشدارو

اطلاعات مورد نظر خود را در نوشدارو بیابید

فروشگاه نوشدارو

اطلاعات مورد نظر خود را در نوشدارو بیابید

مشکلی به نام قورت دادن قرص و کپسول!

Ellipse 1

مقدمه

مشکل در قورت دادن قرص و کپسول یک مشکل تقریبا شایع در کودکان و بزرگسالان است به نحوی که  بعضی مطالعات اعلام می‌کنند تا ۳۲ درصد جمعیت بزرگسالان به نحوی در قورت دادن قرص و کپسول مشکل دارند.

 تجربه ناراحت کننده قبلی در مصرف قرص و کپسول، ترس از خفگی، خشکی دهان , ضعیف بودن بلع به دلیل رفلاکس معده، سکته مغزی یا آلزایمر، بعضی از دلایلی هستند که باعث می‌شوند بعضی افراد در قورت دادن قرص و کپسول مشکل داشته باشند.

این مشکل برای عده‌ای به قدری جدی است که ممکن است باعث شود بعضی وعده‌های دارویشان را مصرف نکنند یا حتی دوره درمانی را نیمه کاره رها کنند. بنابراین پیدا کردن راهکار مناسب برای حل این مشکل بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل در این مقاله قصد داریم درباره این موضوع و روش‌های مناسب برخورد با آن صحبت کنیم. اگر شما یا یکی از عزیزانتان با قورت دادن قرص و کپسول مشکل دارید، با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که چرا بهتر است این اشکال دارویی به طور کامل بلعیده شوند و چطور می‌توان برای مشکل قورت دادن آن‌ها راهکار پیدا کرد.

من برای مصرف داروها، قرص‌ها را می‌جوم و کپسول‌ها را باز می‌کنم و با غذا مخلوط می‌کنم. آیا این‌کار اشکالی ندارد؟

معمولا افرادی که در قورت دادن قرص و کپسول مشکل دارند فکر می‌کنند بهترین راه حل این است که قرص را بجوند یا خرد کنند و پودر آن را با غذا مصرف کنند و یا کپسول را باز کنند و محتویات آن را با غذا یا نوشیدنی مخلوط کنند. اما واقعیت این است که در بسیاری موارد این ایده خوبی نیست و حتی می‌تواند مشکل ساز باشد.

در واقع یک قرص و کپسول استاندارد، طراحی شده است تا به طور کامل بلعیده شود. این اشکال دارویی بعد از بلعیده شدن وقتی به معده می‌رسند آب جذب می‌کنند، قرص‌ها تکه تکه می‌شوند و غشاء ژلاتینی کپسول‌ها هم حل می‌شود و در نتیجه، دارو در یک بازه زمانی قابل پیش بینی حل و جذب می‌شود.

جویدن یا خرد کردن قرص‌ها یا باز کردن کپسول‌ها و مخلوط کردن آن‌ها با غذا یا نوشیدنی ممکن است باعث شود که مقدار زیادی از دارو به سرعت جذب شود و باعث ایجاد عوارض جانبی شدید و یا حتی مسمومیت شود.

در ادامه، تاثیر خرد کردن قرص‌ها یا باز کردن کپسول‌ها را بر مبنای  دسته‌های مختلف این اشکال دارویی توضیح می‌دهیم:

بعضی از مواد اولیه دارویی به دلیل ساختار شیمیایی‌ای که دارند توسط اسید معده تخریب می‌شوند و یا بالعکس به جدار معده آسیب می‌زنند. در مواردی هم محل اثر دارو معده نیست و روده کوچک است و به همین دلیل دارو نباید در معده آزاد شود. در این موارد، دارو به شکل انتریک کوتد طراحی می‌شود یعنی قرص‌ها با مواد خاصی روکش می‌شوند که در اسید معده حل نمی‌شود و یا دارو به صورت دانه‌های ریزی در می‌آید و توسط همین مواد روکش می‌شود و سپس داخل کپسول پر می‌شود. این داروها وقتی به روده باریک می‌رسند با حل شدن روکش آن‌ها، حل و جذب بدن می‌شوند. به همین دلیل چون شکستن، خرد کردن یا مخلوط کردن محتویات آن‌ها با غذا یا نوشیدنی ممکن است به این روکش آسیب بزند،  این اشکال دارویی باید به طور کامل بلعیده شوند. یک مثال از این داروها قرص انتریک کوتد آسپرین ۸۰ میلی‌گرمی است که به دلیل آسیبی که ماده آسپرین می‌تواند در جدار معده ایجاد کند به صورت انتریک کوتد طراحی شده است تا این عارضه به حداقل برسد.

البته استثناهایی هم وجود دارد. به عنوان مثال کپسول انتریک کوتد اس امپرازول را می‌توان باز کرد و محتویات آن را با غذا یا نوشیدنی مخلوط کرد به شرطی که این محتویات همراه غذا یا نوشیدنی به یکباره بلعیده شوند و حین مصرف توسط دندان‌ها جویده یا خرد نشوند تا روکش موجود روی مواد اولیه آسیب نبیند.

قرص‌ها و کپسول‌های پیوسته رهش طوری طراحی شده‌اند که داروی خود را به آهستگی و طی یک بازه زمانی معین (معمولا ۱۲ تا ۲۴ ساعت) آزاد کنند در نتیجه نیازی نیست که چند بار در روز مصرف شوند. این داروها نباید خرد شوند یا محتویات آن‌ها با غذا یا نوشیدنی مخلوط شود چون این خطر وجود دارد که کل داروی موجود در آن‌ها در همان ابتدا به طور ناگهانی آزاد شده و بدن دوز بالایی از دارو را به یک باره دریافت کند که می‌تواند باعث عوارض جانبی شدید یا حتی مسمومیت شود علاوه بر اینکه در ساعت‌های دیگر روز، دارویی به بدن نمی‌رسد که می‌تواند پروسه درمان را با مشکل مواجه کند.

البته مواردی وجود دارد که قرص‌های پیوسته رهش به صورت خط دار تولید می شوند که از محل همین خط  قابل نصف کردن هستند. برای مثال قرص پیوسته رهش تگرتول سی آر یک نمونه از این موارد است.  در نظر داشته باشید که باز هم این قرص‌ها را فقط از محل خط مشخص شده روی قرص می‌توان نصف کرد و آن‌ها هم نباید جویده یا خرد شوند.

قرصهای شوگرکوت یک لایه سخت از جنس شکر به دور خود دارند در حالی‌که قرص‌های فیلم کوت توسط یک لایه نازک از یک ماده بی اثر پوشش داده می‌شوند. این قرص‌ها به دلایل مختلف طراحی شده‌اند مثل:

روکش قرص‌ها بعد از رسیدن به معده در اسید معده حل می‌شود و در مجموع تاثیر چندانی بر روی نحوه آزاد شدن دارو ندارند اما خرد کردن یا جویدن این قرص‌ها باعث می‌شود مواد دارویی با زبان تماس پیدا کنند و در نتیجه طعم یا بوی نامطلوب آن‌ها در دهان حس شود و مصرف آن را مشکل کند.

خرد کردن یا شکستن این داروها می‌تواند باعث آزاد شدن ذرات کوچک معلق در هوا شود که توسط دیگران استنشاق شود یا غبار ناشی از خرد کردن آن‌ها توسط دیگران لمس شود و باعث اثرات سمی ناخواسته در آن‌ها شود.

به عنوان مثال داروی فیناستراید که برای ریزش موی آقایان و بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می‌شود، حتی در صورت تماس با پوست می‌تواند جذب بدن شود. خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارند به هیچ وجه نباید در تماس با این دارو قرار بگیرند چون ممکن است نقص اندامی در جنین آن‌ها ایجاد شود. به همین دلیل خرد کردن این دارو می‌تواند برای نزدیکان کسانی که این دارو را مصرف می‌کنند خطرآفرین باشد  و روش مناسبی برای حل مشکل قورت دادن این قرص‌ها به حساب نمی‌آید.

بهترین راهکار برای حل مشکل قورت دادن قرص و کپسول‌ها چیست؟

بسته به نوع داروی مصرفی و شرایط فردی که آن را مصرف می‌کند، راهکار مناسب برای حل مشکل قورت دادن قرص و کپسول‌ها می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد اما به عنوان راهنمای کلی، راهکارهای زیر برای حل این مشکل پیشنهاد می شوند:

روش‌های کمکی برای بلعیدن قرص و کپسول

در نگاه اول، قورت دادن به عنوان یک رفلکس خودکار، یک عمل بسیار ساده و عادی به نظر می‌آید و مشکل در قورت دادن قرص و کپسول‌ برای کسانی که راحت داروها را قورت می‌دهند کمی عجیب به نظر می‌رسد. اما مسئله اینجاست که یک نکته ظریف در سازو کار بلع وجود دارد که باعث این مشکل می‌شود. در واقع اعصاب دهان، گلو و مری با هم کار می‌کنند تا مواد خورده شده را به سمت دستگاه گوارش حرکت دهند. اما وقتی که به هر دلیل به عمل قورت دادن فکر کنیم، کار سخت می‌شود. به خصوص وقتی که استرس یا اضطراب برای قورت دادن وجود داشته باشد مشکل بیشتر می‌شود چون این نگرانی باعث منقبض شدن عضلات گلو می‌شود و این اتفاقی است که زمان قورت دادن قرص و کپسول برای خیلی از افراد پیش می‌آید.

نکته مهم برای غلبه بر ترس از قورت دادن این است که روی عمل بلع تمرکز نکنیم تا این کار به صورت ناخودآگاه انجام شود. البته گفتن این مسئله آسان‌تر از انجام دادن آن است اما با تمرین و گذشت زمان آسان‌تر می‌شود.

بعضی از راهکارهایی که در زیر پیشنهاد می‌شود از همین نکته پرت کردن حواس در زمان قورت دادن قرص و کپسول استفاده می‌کنند:

کلام آخر

امیدواریم این دستورالعمل به شما کمک کرده باشد که اطلاعات کافی درباره مشکل بلعیدن اشکال دارویی جامد و راهکارهای برخورد با آن، به دست آورده باشید.

توجه داشته باشید که همیشه مشورت با پزشک یا داروساز می‌تواند در حل مشکلات مربوط به دارو و درمان به شما کمک کند  بنابراین اگر سوال یا مورد خاصی ذهنتان را درگیر کرده است در قسمت دیدگاه مطرح کنید تا گروه تخصصی نوشدارو در اسرع وقت به آن پاسخ بدهند.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *