فروشگاه نوشدارو

اطلاعات مورد نظر خود را در نوشدارو بیابید

فروشگاه نوشدارو

اطلاعات مورد نظر خود را در نوشدارو بیابید

اصطلاحات پزشکی

Ellipse 1

اصطلاحات پزشکی

شاخص تحمل پذیری داروها

ناخوشی و بیماری بخش جدایی ناپذیر زندگی همه انسان‌هاست و همه ما روزهایی را با وضعیت بیماری و بدحالی گذرانده‌ایم. طبیعتا اولین اقدام هرکسی در این شرایط مراجعه به پزشک و دریافت داروست. داروها به ما کمک می‌کنند سریع‌تر بیماری‌ها را درمان کنیم، درد و ناراحتی ناشی از بیماری را راحت‌تر تحمل کنیم یا بیماری‌های مزمن را برای دراز مدت مدیریت و کنترل کنیم. اما به هر حال باید بپذیریم که مصرف داروها در کنار منافع و فوایدی که برای ما دارد ممکن است همراه با عارضه جانبی باشد.

ادامه مطلب »

آنافیلاکسی به زبان ساده

آنافیلاکسی یک نوع واکنش حساسیتی شدید است که معمولا به طور ناگهانی پیش می‌آید و علائم آن به سرعت بدتر می‌شوند. در واقع آنافیلاکسی نتیجه واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن به یک عامل محرک است. این محرک معمولا چیزی است که بدن فرد به آن حساسیت دارد و در نتیجه سیستم ایمنی را تحریک می‌کند.

ادامه مطلب »

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک از علائم تا درمان

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شایع‌ترین اختلال هورمونی در خانم‌هایی است که در سنین باروری هستند. بسیاری از خانم‌هایی که برای حل مشکلاتی مثل چاقی، آکنه، پرمویی یا ناباروری به پزشک مراجعه می‌کنند با تشخیص سندرم تخمدان پلی‌کیستیک رو به رو می‌شوند.

ادامه مطلب »

اسیدوز لاکتیک چیست؟

اسید لاکتیک ماده‌ای است که به طور طبیعی در فرآیندهای عادی بدن تولید می‌شود و سپس وارد جریان خون می‌شود و در نهایت بیشتر توسط کبد و کلیه تجزیه و دفع می‌شود. بیشترین مقدار اسید لاکتیک در بدن توسط پوست، سلول‌های قرمز خون، مغز، عضلات و دستگاه گوارش تولید می‌شود

ادامه مطلب »

نشانه‌ها و راه‌های درمان درماتیت اکسفولیاتیو را بشناسیم

درماتیت اکسفولیاتیو یک عارضه نه چندان شایع اما مهم و جدی است که در آن نواحی وسیعی از پوست دچار قرمزی و پوسته‌ پوسته شدن می‌شود. در این عارضه معمولا حداقل ۹۰ درصد پوست بدن درگیر می‌شود و سلولها با سرعتی بیشتر از حد طبیعی می‌میرند و از سطح پوست جدا می‌شوند، در نتیجه حالت پوسته پوسته شدن را ایجاد می‌کنند.

ادامه مطلب »

آرترالژی و راه‌های درمان آن

اصطلاح آرترالژی در لغت به معنی درد مفاصل است. این اصطلاح از ترکیب دو کلمه یونانی آرترو (به معنی مفصل) و آلگوس (به معنی درد) ساخته شده است. بنابراین آرترالژی به معنی درد در یک یا چند مفصل از بدن است که این درد از نظر شدت می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

ادامه مطلب »

درباره عارضه بولوس پمفیگوئید چه می‌دانید؟

بولوس پمفیگوئید یک بیماری نادر و مزمن خودایمنی است که در هر سنی ممکن است ایجاد شود اما در افراد مسن ۶۰ تا ۸۰ ساله شیوع بیشتری دارد. بولوس پمفیگوئید زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی به اشتباه به بافت سالم حمله می‌کند و به آن آسیب می‌زند و باعث ایجاد قرمزی، خارش و تاول بر روی پوست می‌شود.

ادامه مطلب »

سندرم استیونس جانسون را به طور کامل بشناسید

سندرم استیونس جانسون یک واکنش پوستی نادر اما بسیار جدی است که پوست و غشاء مخاطی را درگیر می‌کند. غشاء‌مخاطی یک لایه نرم بافتی است که کل لوله گوارشی را از دهان تا مقعد روکش کرده است. این غشاء در دیواره مجرای تناسلی و کره چشم ها هم وجود دارد.

ادامه مطلب »

گانگرن فورنیه: یک فوریت خطرناک

گانگرن فورنیه یک عفونت درپوست ناحیه تناسلی و اطراف آن است که به سرعت پیشرفت می‌کند و بافت درگیر شده را از بین می‌برد. گانگرن فورنیه یک فوریت پزشکی است و اگر به سرعت درمان نشود می‌تواند خطر مرگ داشته باشد.

ادامه مطلب »

نارسایی کلیوی و آن چه که باید درباره آن بدانید!

اگر کلیه‌ها آسیب ببینند به خوبی کار نمی‌کنند و در نتیجه سموم و آب و املاح اضافی در بدن انباشته می‌شوند، فشارخون بالا می‌رود و بدن نمی‌تواند به مقدار کافی گلبول قرمز و ویتامین D بسازد. این وضعیت نارسایی کلیوی نام دارد.

ادامه مطلب »

داروهای کاهنده قند خون چه داروهایی هستند؟

وقتی که ما غذا می خوریم، مواد غذایی در بدن هضم شده و به اجزاء ساده تری تبدیل می شوند که توسط سلولهای بدن قابل استفاده باشند. یکی از موادی که غذا بعد از هضم شدن به آن تبدیل می شود، قند یا گلوکز است. قند یا گلوگز منبع اصلی انرژی برای سلولهای بدن است و از طریق جریان خون به سلولها حمل می شود.

ادامه مطلب »

کتواسیدوز دیابتیک و ۵ نکته مهم درباره پیشگیری از آن

کتواسیدوز دیابتیک یک عارضه حاد و خطرناک دیابت است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که سطح انسولین خون به شدت پایین باشد و به همین دلیل گلوکز خون نتواند وارد سلولها شود تا به عنوان منبع انرژی مصرف شود. در نتیجه این وضعیت، بدن برای جبران این کمبود با سرعت شروع به تجزیه چربی ها می‌کند.

ادامه مطلب »

از پنوماتوزیس اینتستینالیس چه می‌دانید؟

پنوماتوزیس اینتستینالیس یک اختلال نادر است که در آن کیستهای پر از گاز داخل قسمتهای مختلف دیواره روده بزرگ یا کوچک تشکیل می‌شود. اندازه این کیست‌ها می‌تواند از اندازه میکروسکوپی تا قطر چند سانتی‌متر متغیر باشد.

ادامه مطلب »

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs ): از کاربرد تا عوارض

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی گروهی از داروها هستند که برای کم کردن التهاب، درد و تب استفاده می‌شوند. این داروها معمولا برای تسکین علائم سردرد، سرماخوردگی، آنفولانزا، آرتریت، کشیدگی‌ها و پیچ خوردگی‌ها و سایر دردهای طولانی مدت به کار می‌روند.

ادامه مطلب »