فروشگاه نوشدارو

اطلاعات مورد نظر خود را در نوشدارو بیابید

فروشگاه نوشدارو

اطلاعات مورد نظر خود را در نوشدارو بیابید

پانکراتیت

Ellipse 1

پانکراس یک غده بزرگ در پشت معده و نزدیک به قسمت اول روده باریک است که مجموعه ای از آنزیم های گوارشی را از طریق  یک مجرا به درون روده باریک ترشح میکند که این آنزیم ها باعث هضم غذا می شوند. پانکراس همچنین هورمون‌های انسولین و گلوکاگون را ترشح می‌کند که قند خون را تنظیم می‌کنند.

لغت پانکراتیت به معنی التهاب پانکراس است و وقتی اتفاق می‌افتد باعث می‌شود این عضو و رگهای خونی اطراف آن متورم شوند که در نتیجه آن آنزیم‌های گوارشی داخل پانکراس گیر می‌افتند و به آن آسیب می‌زنند. 

چند نوع پانکراتیت وجود دارد؟

پانکراتیت به دو دسته حاد و مزمن تقسیم‌بندی می‌شود:

پانکراتیت حاد ملتهب شدن پانکراس برای یک بازه زمانی کوتاه است. این عارضه ناگهانی اتفاق میفتد و معمولا در عرض چند روز با درمان مناسب بهبود پیدا می‌کند بدون آنکه بر روی عملکرد پانکراس تاثیری بگذارد. گرچه اگر شدت آسیب به پانکراس زیاد باشد ممکن است باعث اختلال در کارکرد این عضو و ایجاد عوارض دائمی شود.

 شیوع پانکراتیت حاد در بین بزرگسالان بیشتر از کودکان است و سنگ‌های کیسه صفرا دلیل اصلی پانکراتیت حاد در بزرگسالان هستند. یک سنگ صفرا اگر به اندازه کافی بزرگ باشد می تواند در محل اتصال مجرای پانکراس به روده باریک گیر کند و مانع عبور آنزیم‌های گوارشی از این مجرا شود. در نتیجه، این مواد به عقب پس می‌زنند، به پانکراس آسیب می‌زنند و باعث التهاب آن می‌شوند.

پانکراتیت مزمن وضعیتی است که پانکراس به شکل مزمن، ادامه دار و برای زمان طولانی دچار التهاب می‌شود  به همین دلیل تغییرات دائمی و برگشت ناپذیر در ظاهر و عملکرد آن ایجاد می‌شود.پانکراتیت مزمن با گذشت زمان بدتر می‌شود و به مرور سلولهای تولید کننده انسولین را تخریب می‌کند و در بسیاری موارد باعث ایجاد دیابت در مبتلایان می‌شود.

پانکراتیت چه علائمی دارد؟

بسته به شدت پانکراتیت حاد، این علائم هم ممکن است دیده شوند:

پانکراتیت چرا ایجاد می‌شود؟

شایع‌ترین دلایل پانکراتیت مصرف الکل و سنگ‌های کیسه صفرا هستند. سایر عوامل شامل این موارد هستند:

پانکراتیت چطور درمان می‌شود؟

مهمترین مداخله درمانی در پانکراتیت حادبرطرف کردن عامل ایجاد آن است. به عنوان مثال اگر سنگ کیسه صفرا باعث پانکراتیت حاد شده است باید به سرعت برای خارج کردن آن اقدام شود. در صورتی که پانکراتیت حاد به دلیل عفونت ایجاد شده باشد آنتی‌بیوتیک هم برای بیمار تجویز می‌شود.

درمان پانکراتیت حاد معمولا در بیمارستان انجام می‌شود و هدف آن برطرف کردن علائم و درمان‌های حمایتی مثل تامین مایعات و مواد غذایی کافی برای بدن است تا پانکراس فرصت ترمیم پیدا کند.

درمان پانکراتیت مزمن شامل تجویز داروهای ضد درد و توصیه به تغییر سبک زندگی مثل ترک سیگار و الکل است. بعضی افراد هم ممکن است برای جبران کمبود آنزیم‌های گوارشی وکمک به هضم غذا لازم داشته باشند قرص‌های خوراکی حاوی آنزیم‌های پانکراس را مصرف کنند. در بعضی موارد هم که ناهنجاری‌های پانکراس باعث پانکراتیت شده‌اند ممکن است انجام عمل جراحی برای رفع این ناهنجاری‌ها ضرورت پیدا کند.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *