فروشگاه نوشدارو

اطلاعات مورد نظر خود را در نوشدارو بیابید

فروشگاه نوشدارو

اطلاعات مورد نظر خود را در نوشدارو بیابید

کتواسیدوز دیابتیک

Ellipse 1

کتواسیدز دیابتیک یک عارضه حاد و خطرناک دیابت است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که سطح انسولین خون به شدت پایین باشد و به همین دلیل گلوکز خون نتواند وارد سلولها شود تا به عنوان منبع انرژی مصرف شود. در نتیجه این وضعیت، بدن برای جبران این کمبود با سرعت شروع به تجزیه چربی ها می‌کند. در این حالت کبد این چربی ها را به موادی به نام کتون تبدیل می‌کند که باعث اسیدی شدن خون می‌شوند که اگر با تشخیص به موقع درمان نشود می‌تواند جان فرد مبتلا را به خطر بیاندازد.

کتواسیدز دیابتیک معمولا افراد مبتلا به دیابت نوع یک را درگیر می‌کند اما گاهی ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو هم پیش بیاید. اگر شما دیابت دارید مهم است که از خطر کتواسیدز دیابتیک آگاه باشید و بدانید در زمان اتفاق افتادن آن چه باید بکنید.

چه عواملی می‌توانند احتمال کتواسیدوز دیابتیک را بیشتر کنند؟

کتواسیدوز دیابتیک زمانی اتفاق می‌افتد که سطح انسولین خون در حدی پایین باشد که نتواند نیاز بدن برای تامین انرژی از طریق مصرف گلوکز را تامین کند. این اتفاق معمولا به دو دلیل اصلی پیش می‌آید:

شایع‌ترین بیماری‌هایی که می‌توانند عامل کتواسیدوز شوند این موارد هستند:

سایر عواملی که می‌توانند باعث کتواسیدوز شوند این موارد هستند:

کتواسیدز دیابتیک چه علائمی دارد؟

علائم اولیه کتواسیدوز این موارد هستند:

علائم بعدی‌ای که دیده می‌شوند این موارد هستند:

کتواسیدوز دیابتیک چطور تشخیص داده می‌شود؟

سه مشخصه اصلی کتواسیدوز بالا بودن سطح قند خون، وجود کتون در ادرار و اسیدی بودن خون است که این موارد با آزمایش خون و ادرار کنترل می‌شوند.

به عنوان یک راهنمای کلی، در صورتی‌که قند خون برابر یا بالاتر از ۲۴۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد و یا هر کدام از علائم کتواسیدوز وجود داشته باشند کتون ادرار باید با کیت‌های خانگی کنترل شود. در صورتی که بر اساس این کیت‌ها سطح کتون ادرار کم یا متوسط باشد بیمار باید فورا به پزشک مراجعه کند.

کتواسیدوز دیابتیک چطور درمان می‌شود؟

کتواسیدوز دیابتیک یک فوریت پزشکی است و درمان آن معمولا در بیمارستان انجام می‌شود. مداخلات درمانی معمولا شامل این موارد هستند:

چطور می‌توان از کتواسیدوز دیابتیک پیشگیری کرد؟

نکات زیر می‌توانند احتمال ایجاد کتواسیدز دیابتیک را کمتر کنند:

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *