فروشگاه نوشدارو

اطلاعات مورد نظر خود را در نوشدارو بیابید

فروشگاه نوشدارو

اطلاعات مورد نظر خود را در نوشدارو بیابید

گانگرن فورنیه

Ellipse 1

گانگرن فورنیه یک عفونت درپوست ناحیه تناسلی، مقعد و اطراف آن است که به سرعت پیشرفت می‌کند و بافت درگیر شده را از بین می‌برد و به اصطلاح باعث قانقاریا در بافت می‌شود. گانگرن فورنیه یک فوریت پزشکی است و اگر به سرعت درمان نشود می‌تواند خطر مرگ داشته باشد.

گانگرن فورنیه چطور ایجاد می‌شود؟

گانگرن فورنیه معمولا وقتی اتفاق می‌افتد که یک بریدگی یا زخم بر روی پوست به وجود می‌آید که به باکتری‌ها، ویروس‌ها یا قارچ‌ها اجازه می‌دهد که به بافت‌های زیری دسترسی پیدا کنند . عفونت معمولا درمنطقه بین قسمت تناسلی و مقعد شروع می‌شود اما ممکن است به سمت اطراف وپوست اندام‌هایی مثل ران‌ها، شکم و سینه هم گسترش پیدا کند. میکروب‌ها به عروق خونی آسیب می‌زنند و سموم و آنزیم‌هایی تولید می‌کنند که بافت را نابود می‌کنند. عفونت معمولا در طول بافت پیوندی، میان پوست و عضلات زیر آن گسترش پیدا می‌کند و عموما به عضلات آسیب نمی‌زند. به همین دلیل جراحی‌های انجام شده در ناحیه تناسلی یا مقعد، عفونت مجاری ادراری یا هر نوع ضربه به ناحیه تناسلی یا مقعد می‌توانند عامل ایجاد گانگرن فورنیه باشند.

احتمال گانگرن فورنیه در چه کسانی بیشتر است؟

تعداد دقیق افرادی که به این بیماری مبتلا میشوند مشخص نیست اما در کل گانگرن فورنیه یک بیماری نادر به حساب می‌آید. بنا بر یک تخمین از هر ۷۵۰۰ نفر یک نفر به این عفونت مبتلا می‌شود که بیشتر آن‌ها مردهای بالای ۵۰ سال هستند.

شرایطی مثل بیماری ایدز، مصرف داروهای سرکوب کننده اینی یا مصرف طولانی مدت کورتون‌ها که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند احتمال مبتلا شدن به این عارضه را بیشتر می‌کند.

۲۰ تا ۷۰ درصد مبتلایان به این عارضه دیابت دارند و ۲۵ تا ۵۰ درصد مبتلایان به گانگرن فورنیه اعتیاد به الکل دارند.

به علاوه مصرف داروهایی مثل امپاگلیفلوزین و داپاگلیفلوزین احتمال مبتلا شدن به این عارضه را بالا می‌برد چون این داروها رشد فلور میکروبی ناحیه ادراری- تناسلی را بیشتر می‌کنند که احتمال عفونت را تشدید می‌کند.

چاقی، سرطان‌های ناحیه کولورکتال یا پروستات، شیمی درمانی، بیماری التهابی روده و نارسایی کبدی هم عوامل دیگری هستند که احتمال گانگرن فورنیه را بیشتر می‌کنند.

 

گانگرن فورنیه چه علائمی دارد؟

 اولین علامت معمولا درد ناگهانی، تورم و حساسیت به لمس در ناحیه تناسلی و مقعد است. سپس عفونت پیشرفت میکند و روی پوست تکه‌های بنفش مایل به قرمز یا آبی و خاکستری به وجود می‌اید. وقتی گانگرن فورنیه شروع می‌شود بافت در حال تجزیه بوی گندیدگی قوی می‌گیرد. با پیشرفت عفونت علائم دیگری مثل تب، ضربان قلب تند و سریع و افت فشارخون هم ایجاد می‌شوند.

اگر عفونت به سرعت درمان نشود ممکن است وارد جریان خون شود و باعث از کار افتادن اندام ها و مرگ شود.

 

گانگرن فورنیه چطور درمان می‌شود؟

گانگرن فورنیه یک فوریت پزشکی است و بیمار باید فورا برای برداشتن بافت‌های آلوده و مرده تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

به طور هم زمان، برای بیمار مجموعه‌ای از آنتی‌بیوتیک‌های وسیع‌الطیف تجویز می‌شود تا عفونت ایجاد شده درمان شود.

به علاوه هر عاملی مثل اعتیاد به الکل یا دیابت که باعث ایجاد این عارضه شده است هم باید کنترل و مدیریت شود تا درمان‌های انجام شده موثر واقع شوند.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *